theme
رنگ کابینت
آوریل 22, 2016
اتاق خواب کودک
آوریل 22, 2016

اتاق خواب

اتاق خواب
جالب ترین اتاقها آنهایی هستند که معرف ذوق بصری ساکنان آنها می باشند. در واقع فردیت بخشیدن به اتاق امری است کاملا شخصی و خصوصی، اما اگر به دور و بر خود نگاه کنیم متوجه می شویم که اتاقهایی را که افراد صاحب آن با آثار هنری، میراث خانوادگی، عکسها و علائق خود دکور نموده اند، بسیار جذاب تر از اتاقهایی است که با خورده ریزهای بی نام و نشان که برای صاحب آن بیگانه است و معنای عاطفی ندارد.
اتاق خواب را می توان محلی برای آرامش، استراحت کردن، سپری کردن اوقات بیکاری، انجام فعالیتهای ورزشی و عبادت و … در نظر گرفت. بزرگی و کوچکی این فضا به عملکردها و وسایل متفاوت مورد استفاده در آن بستگی دارد.
مسائلی که در طراحی اتاق خواب باید در نظر گرفته شود:
١- نور
٢- تهویه هوا
٣- موقعیت و محل جغرافیایی اتاق خواب در منزل (معمولا سمت جنوب)
۴- در صورت امکان قرار دادن حمام در اتاق خواب
۵- قرارگیری درب ورودی اتاق خواب در محوطه ای دور از فعالیت افراد خانواده و جایی خارج از دید مستقیم
۶- طراحی فضایی برای لوازم و لباس ها
٧- دکوراسیون و رنگ آمیزی دلنشین و مناسب که جلوه ای از آرامش و سکوت را به ارمغان آورد
٨- مبلمان هماهنگ با سبک به کار رفته در اتاق خواب.
نکته: از آنجا که اتاق خواب خصوصی ترین فضا در یک خانه است باید سلیقه شخصی صاحب آن را به طور کامل در نظر گرفت. ولی تا آنجایی که طراح می تواند باید صاحب خانه را از روانشناسی رنگ ها و تاثیری که هر رنگ بر روح و روان انسان می گذارد مطلع نماید. برای مثال انتخاب رنگ درخشان در اتاق خواب هنگام استراحت بسیار آزار دهنده است.
نکته: اتاق خواب معمولا جهت استراحت مورد استفاده قرار می گیرد، در نتیجه برای ایجاد آرامش بیشتر بهتر است از رنگ های سرد مانند سبز و آبی که رنگ های آرامش بخشی هم هستند استفاده نمود.

برای طراحی اتاق خواب گرم و سنتی با اندکی تجمل، استفاده از رنگ های به کار رفته در صنایع دستی شرقی توصیه می گردد. شایان ذکر است رنگ های گرمی چون طلایی، نارنجی، و قرمزهای پرمایه و آجری که از عناصر طرح های سنتی شرقی است، خود عامل بسیار مهمی در خلق نمایی با شکوه و گرم در یک فضای داخلی می باشد.
نکته: اگر اتاق خواب شما دارای پنجره های بزرگ باشد بهتر است از پرده های ضخیم که با دکوراسیون اتاق شما متناسب است استفاده نمایید.
نکته: برای کفپوش اتاق خواب توصیه می گردد که از کفپوش های عایق حرارتی مانند موکت، پارکت و… استفاده شود.
نکته: اگر از کاغذ دیواری برای دیوارپوش استفاده می کنید بهتر است که طرح و نقش آن ظریف، همراه با خطوط ملایم و نرم باشد.
در چیدمان اتاق باید دقت نمود که تخت زیر پنجره یا روبروی درب ورودی قرار نگیرد، زیرا هنگام باز بودن درب ورودی فردی که بر روی تخت خوابیده باشد کاملا قابل دید می باشد و حس نامطلوبی را به شخص القا می کند.
نکته: طراحی اتاق فرزندان بستگی به جنسیت، رشته تحصیلی، سن و… دارد و نسبت به نیاز آن ها طراحی می شود.
Education is wikipedia reference also seen as a long-term investment decision when a boy marries he stays in the family and the family can benefit from his education and expanded opportunities.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *